dnes je 21.11.2024

Input:

Kolik nohou má Vaše stolička?

7.3.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

     Life-work balance, magická slůvka, která jako zaklínadlo zaznívají na kurzech a workshopech a objevují se v titulcích článků a publikací. Osobně se s nimi nejčastěji setkávám při individuální práci, kdy se úvodní zakázka typicky točí okolo time managementu, hledání nástrojů efektivní práce s časem a požadavku „naučte mě stíhat víc“. Následně se ukáže, že tito lidé nejen vykonávají nadstandardní objem práce a není tu příliš prostoru pro optimalizaci, ale pohybují se na hranici workaholismu, který představuje tikající bombu nejenom pro ně samotné, ale zprostředkovaně i pro zaměstnavatele.

Prázdný účet

     Life-work balance je o energetické kasičce, kam si z hezkých zážitků střádáme na horší časy, je o rovnováze mezi investicemi a sklizní. Pokud je tento mechanismus v pořádku, daří se nám mít na účtu mírnou energetickou rezervu, díky které jsme schopni dotovat náročnější životní situace.

     Velkou nevýhodou našeho energetického konta je, že nám neposílá žádné výpisy z účtu. Snadno se tak může stát, že si do metaforického bankomatu opakovaně chodíme pro své energetické příděly - až do okamžiku, kdy nám jednoho dne bez varování zkonfiskuje kartu, na které jsme byli nevědomky už nějakou dobu v minusu.

     Citlivost vůči aktuální úrovni naspořených rezerv na energetickém kontě můžeme trénovat a posilovat. Minimálním krokem v tomto směru je každé ráno se na chvilku zastavit a zeptat sám sebe: „Těším se na dnešní den a na to, co přinese nového? Jsem v kontaktu se svojí silou a mám sílu čelit tomu, co přijde? Nebo mě už pouhý akt vstávání vyčerpal téměř do bezvědomí?“

Zrádné slůvko až

     Situace, se kterou se velmi často setkávám, je nejenom nevyváženost pracovního a osobního, ale často tu dokonce ani žádné „osobní“ není. Přirozeným důsledkem velkého napření pozornosti do pracovní sféry je úpadek a oklešťování ostatních oblastí. Jedinec si upírá aktivity a zájmy, které by nejenom dělat mohl, ale z minulosti i ví, že by ho těšily a uspokojovaly. Kouzelnou formulkou tu bývá „půjdu si znovu zahrát fotbal až.....“, „do kina zajdu až...“. Ta „až“ znamenají obvykle nějakou vnější podmínku, často vysoce nereálnou, jako např. až bude méně práce, méně projektů. Tímto způsobem vložíme odpovědnost za řízení rovnováhy ve vlastním životě do rukou neosobních a nevypočitatelných podmínek, které stejně obvykle nenastanou. Navíc ve chvíli, kdy by tato mírně utopická situace pracovního oddechu opravdu nastala, na ni jedinec není dostatečně připraven, a než se vyladí a uvědomí si, co by rád podniknul, většinou už je zase ta tam.

     Life-work balance je něčím, o co je nutné aktivně usilovat a vložit do toho minimálně stejnou energii jako do

Nahrávám...
Nahrávám...