dnes je 15.1.2025

Input:

Povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele související s účastí na důchodovém spoření

8.2.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

1.11
Povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele související s účastí na důchodovém spoření

Ing. Růžena Klímová

Zákony č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření, č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření, a č. 399/2012 Sb., o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o pojistném na důchodové spoření, nabyly účinnosti dnem 1. 1. 2013.

Účastníkem důchodového spoření může být fyzická osoba, která dosáhla věku alespoň 18 let, pokud uzavře s penzijní společností smlouvu o důchodovém spoření, a to nejpozději do konce roku, v němž dosáhne věku 35 let. Osoby, které jsou v r. 2013 starší 35 let, se musí rozhodnout nejpozději do 30. 6. 2013 nebo do 6 měsíců ode dne, od kterého byla tato osoba poprvé od 1. ledna 2013 poplatníkem pojistného na důchodové pojištění. Smlouvu o důchodovém spoření lze uzavřít pouze s jednou penzijní společností, s výjimkou převodu prostředků účastníka k jiné penzijní společnosti. Účastníkem se nemůže stát fyzická osoba, které již byl přiznán starobní důchod podle zákona o důchodovém pojištění.

Pro registraci smluv o důchodovém spoření a registraci pojistné smlouvy o pojištění důchodů byl zřízen Centrální registr smluv. Správce Centrálního registru smluv ověřuje, zda fyzická osoba, která smlouvu o důchodovém spoření uzavřela, splňuje zákonné podmínky nebo zda je již účastníkem na základě registrace jiné smlouvy o důchodovém spoření. Pokud fyzická osoba splňuje podmínky účasti nebo splňuje podmínky pro registraci další smlouvy o důchodovém spoření, správce Centrálního registru smluv smlouvu zaregistruje k prvnímu dni druhého kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byla smlouva doručena Centrálnímu registru smluv, a vydá rozhodnutí o registraci smlouvy o důchodovém spoření. Penzijní společnost, ani účastník nesmí smlouvu o důchodovém spoření, která byla zaregistrována v Centrálním registru smluv, vypovědět, od smlouvy odstoupit nebo uzavřít dohodu o skončení smlouvy, s výjimkou převodu prostředků účastníka k jiné penzijní společnosti. Smlouvu o důchodovém spoření lze uzavřít pouze s jednou penzijní společností, s výjimkou převodu prostředků účastníka k jiné penzijní společnosti.

Podstatou důchodového spoření je vyvedení tří procentních bodů z důchodového pojištění a ze strany účastníka penzijního spoření navýšení o další dva procentní body na celkový stav 5 procentních bodů. Správcem Centrálního registru smluv je Specializovaný finanční úřad.

Zaměstnanec, který má rozhodnutí o registraci smlouvy o důchodovém spoření, je povinen tuto skutečnost oznámit každému svému zaměstnavateli. Pro tyto účely byl vydán nepovinný tiskopis č. 25 5544 MFin 5544 – vzor č. 1 "Oznámení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků o účasti na důchodovém spoření“.

Zaměstnavatel je pak povinen srážet pojistné na sociální zabezpečení ve výši 3,5 % z vyměřovacího základu (odvod příslušné OSSZ) a zálohu na důchodové spoření ve výši 5 % z vyměřovacího základu na sociální zabezpečení. Vyměřovací základy jsou shodné pro odvod sociálního zabezpečení a důchodového spoření, a to i s ohledem na maximální vyměřovací základ. Dojde-li k naplnění maximálního vyměřovacího základu pro účely odvodu pojistného na sociální zabezpečení, nebude odváděno ani důchodové spoření.

Důchodové spoření se odvádí formou zálohy na důchodové spoření a je splatné ve lhůtách pro odvod zálohové daně určenému finančnímu úřadu. Současně je zaměstnavatel povinen ve stejné lhůtě (do 20. kalendářního dne následujícího měsíce) předložit Hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření“ dle § 19 zákona č. 397/2012 Sb. o důchodovém spoření (dále jen "ZoDP“) . Pokud zaměstnavatel zjistí, že došlo po lhůtě splatnosti k pochybení, je povinen podat "Následné hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření“ dle § 20 ZoDP.

Po ukončení kalendářního roku bude zaměstnavatel provádět "Vyúčtování pojistného na důchodové spoření za pojistné období roku ...." nebo za část pojistného období. Lhůta pro vyúčtování pojistného je do 1. dubna následujícího roku (za rok 2013 do 1. 4. 2014.).

Pro vypořádání přeplatků na důchodovém spoření v důsledku překročení MVZ v případě dvou nebo více plátců byl vydán nepovinný tiskopis č. 25 5543 MFin 5543 – vzor č. 1 "Potvrzení o sražených zálohách na pojistné na důchodové spoření za období .......................“.

Přeplatek připadající na poplatníka lze použít pouze tak, že poplatník uplatní nárok na:

  1. vypořádání tohoto přeplatku u plátce pojistného, nebo

  2. snížením své budoucí platební povinnosti v pojistném přiznání (za předpokladu, že poplatník má povinnost podat pojistné přiznání).

Poplatník, který má jen zaměstnavatele, bude uplatňovat nárok na vypořádání přeplatku u plátce pojistného na důchodové spoření písemnou formou. Současně uvede výši tohoto přeplatku, která má být plátcem pojistného vypořádána. Pro tyto účely byl vydán nepovinný tiskopis č. 25 5545 MFin 5545 – vzor č. 1 "Žádost poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků o vypořádání přeplatku na důchodovém spoření“.

Plátce pojistného vypořádá přeplatek tím, že sníží svoji budoucí srážkovou i odvodovou povinnost k pojistnému připadající na tohoto poplatníka ve výši tohoto přeplatku.

Veškerá hlášení (Hlášení k záloze na důchodové spoření, Následné hlášení k záloze na důchodové spoření, Vyúčtování pojistného na důchodové spoření) se musí podávat elektronicky.

Příklad č. 1

Zaměstnanec má v kalendářním měsíci vyměřovací základ pro odvod sociálního zabezpečení 45 455 Kč a je účasten též důchodového spoření. Od počátku roku neměl příliš vysoké příjmy a za rok 2013 nedosáhne maximálního vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální zabezpečení.

V daném měsíci, kdy je účasten i důchodového spoření, srazí zaměstnavatel:

  • pojistné na sociální zabezpečení: 45 455 × 3,5 % = 1 590,93 Kč, zaokr. 1 591 Kč (odvede se na OSSZ),

  • zálohu na důchodové spoření: 45 455 × 5 % = 2 272,75 Kč, zaokr. 2 273 Kč (odvede se určenému FÚ – do předložení článku k tisku není číslo účtu zveřejněno).

Odvod pojistného na sociální zabezpečení za zaměstnavatele se nemění (25 %, respektive 26 % ze součtu vyměřovacích základů zaměstnanců účastných nemocenského pojištění).

Příklad č. 2

Zaměstnanec má u téhož zaměstnavatele dva pracovněprávní vztahy, které založily účast na nemocenském pojištění. Zaměstnanec je účastníkem důchodového spoření. Vyměřovací základy jsou následující:

  • v prvním

Nahrávám...
Nahrávám...