dnes je 21.11.2024

Input:

Přehled judikatury trochu jinak - Nenároková složka mzdy

22.7.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2016.15.16.11
Přehled judikatury trochu jinak – Nenároková složka mzdy

JUDr. Petr Bukovjan

Zaměstnavatelé ji nazývají různě – prémie, odměna, osobní ohodnocení. Různě též koncipují kritéria a podmínky, na jejichž základě a při jejichž splnění na ni může vzniknout zaměstnanci právo (nárok). Vždy by tam ale měla být spojitost s výkonem práce, protože jde o nenárokovou složku mzdy a mzda přísluší dle ustanovení § 109 odst. 1 a 2 ZP za práci.

Aby nevznikaly pochybnosti, lze jen doporučit, aby byl mzdový systém zaměstnavatele přehledný a transparentní. Aby zaměstnanci tudíž věděli, ve kterých případech a v jaké výši mohou na tuto nenárokovou složku mzdy dosáhnout, a současně nebyla porušena zásada rovného zacházení ve smyslu ustanovení § 1a odst. 1 písm. e) ZP a § 16 ZP. Problém je, že i když tohle všechno zaměstnavatel zajistí, může se přesto dostat se zaměstnancem do soudního sporu. A ještě větší problém je, pokud natrefí na soudce, kteří vnímají onu nenárokovou složku mzdu poněkud podivnou optikou.

Takový soudní spor musel absolvovat jeden zaměstnavatel se svým zaměstnancem na pozici ředitele. Zaměstnanec měl mzdu stanovenou jednostranně zaměstnavatelem prostřednictvím mzdového výměru. Jeho celková mzda se skládala z měsíční tarifní mzdy a osobního ohodnocení s tím, že výše druhé ze jmenovaných složek mzdy se řídila vnitřním předpisem zaměstnavatele a zaměstnanci byla stanovena samostatným dokumentem se zněním "až do výše ....." a uvedením konkrétní maximální částky. Ve vnitřním předpisu zaměstnavatel definoval osobní ohodnocení jako nenárokovou složku mzdy, která je přiznávána pro čtvrtletí, a to na základě iniciativy, odpovědnosti, dosahovaných pracovních výsledků a kvality plnění úkolů ze strany zaměstnance. Návrh na výši osobního ohodnocení příslušného zaměstnance podával ředitel závodu či divize a u zaměstnanců ve vedení ředitel nebo prokurista společnosti.

Spor vedl zaměstnanec se zaměstnavatelem o to, kdy se z nenárokové složky mzdy zaměstnance v podobě osobního ohodnocení stala složka nároková, resp. jestli zaměstnavatel v rozporu se zákonem nevyplatil zaměstnanci část osobního ohodnocení, na které mu podle jeho názoru vzniklo

Nahrávám...
Nahrávám...