dnes je 26.12.2024

Input:

Prevence chyb a omylů ve mzdové účtárně - opravy daně z příjmů

19.3.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2020.06.03
Prevence chyb a omylů ve mzdové účtárně – opravy daně z příjmů

Ing. Růžena Klímová

OPRAVY DANÍ

V praxi se stává, že plátce srazí vyšší nebo nižší zálohu na daň, než měl srazit, případně vyplatí vyšší nebo nižší daňový bonus, než měl vyplatit, nebo srazí vyšší nebo nižší srážkovou daň. Zákon o daních z příjmů (dále jen "ZDP") stanoví, jak postupovat při přeplatcích a nedoplatcích na záloze daně (§ 38i ZDP) a při přeplatcích a nedoplatcích na dani (§ 38d odst. 8 ZDP).

Opravy srážkové daně u DPP

K pochybení nesprávně sražené srážkové daně dochází u zaměstnanců jen v případě příjmů z DPP bez učiněného Prohlášení s odměnou do 10 000 Kč za kalendářní měsíc a nově od roku 2018 také v případě, kdy poplatník neučinil Prohlášení a v kalendářním měsíci měl ostatní příjmy podle § 6 ZDP do výše 2 500 Kč, od 1. 5. 2019 (viz zákon č. 80/20019 Sb.) do výše 3 000 Kč.

1. Přeplatek srážkové daně

V souladu s § 38d odst. 8 ZDP se zaměstnanci, kterému byla sražena daň vyšší, než měla být, vrátí nesprávně sražená částka, pokud neuplynuly 3 roky od konce lhůty, ve které byl zaměstnavatel povinen podat vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkovou daní, a pokud zaměstnanec nevyužil postup uvedený v § 36 odst. 7 ZDP, tj., nepodal daňové přiznání, v němž uvedl i příjmy z DPP a ostatní příjmů dle § 6 ZDP do výše 2 500 Kč měsíčně (od 1. 5. 2019 do výše 3 000 Kč), které byly podrobeny srážkové dani.

2. Nedoplatek srážkové daně

Zaměstnanci, kterému zaměstnavatel nesrazil daň ve stanovené výši, ji může bez jeho souhlasu srazit dodatečně, pokud neuplynuly 2 roky od konce lhůty pro podání vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkovou daní.

Lhůta pro podání vyúčtování srážkové daně je do 1. 4. následujícího roku. Součástí tiskopisu "Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů fyzických osob" je povinná Příloha, v níž plátce uvádí opravy chybně sražené daně týkající se aktuálního zdaňovacího období. Opravy předcházejících roků je nutné provést formou dodatečného Vyúčtování k příslušnému zdaňovacímu období, jehož součástí bude Příloha. Poznámka: V článku se neřeší případy oprav srážkové daně u odměn členů kolektivních orgánů právnické osoby, kteří jsou daňovými nerezidenty.

Opravy zálohy daně a daně - Chybně sražená záloha na daň

1. Přeplatek na záloze a nedoplatek na daňovém bonusu

Zaměstnanci, kterému byla sražena záloha vyšší, než mělo být, nebo kterému byl vyplacen měsíční daňový bonus nižší, než měl být, vrátí zaměstnavatel vzniklý rozdíl, pokud neuplynula lhůta pro podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za toto zdaňovací období. O vrácenou částku na záloze nebo o dodatečně vyplacenou částku na měsíčním daňovém bonusu sníží zaměstnavatel nejbližší odvod záloh.

2. Nedoplatek na záloze a přeplatek na daňovém bonusu

Zaměstnanci, kterému byla sražena záloha nižší, než měla být, nebo kterému byl vyplacen měsíční daňový bonus vyšší, než měl být, může zaměstnavatel srazit vzniklý rozdíl ze mzdy, pokud neuplynula lhůta pro podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za toto zdaňovací období. O dodatečně vybranou částku na záloze nebo na měsíčním daňovém bonusu zvýší nejbližší odvod záloh.

Lhůta pro podání vyúčtování zálohové daně v   elektronické formě
je do 20. 3. následujícího roku. Příloha č. 3 k Vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti obsahuje opravy chyb ve sražení záloh na daň po slevě a daně vypočtené z ročního zúčtování

Nahrávám...
Nahrávám...