dnes je 21.12.2024

Input:

Zaměstnávání žen a matek z pohledu zákona o daních z příjmů

9.7.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

     Příjmy žen a matek jsou zdaňovány ve stejné daňové sazbě, jakou mají ostatní zaměstnanci. Zákon o daních z příjmů však stanoví některé výhody, které mohou matky, případně jejich manželé zohlednit při výpočtu daně z příjmů fyzických osob. V příspěvku si popíšeme dvě z nich - daňové zvýhodnění na vyživované dítě a slevu na druhého z manželů.

DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ NA VYŽIVOVANÉ DÍTĚ

     Možnost uplatnění daňového zvýhodnění je jednou z podpor rodin s malými dětmi. Zaměstnanci s podepsaným prohlášením mohou každý měsíc zálohu na daň sníženou o měsíční slevy, na které jim vznikne nárok podle ust. § 35a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), dále snížit o poměrnou část daňového zvýhodnění (§ 35c ZDP).

     V případě nízkých příjmů, kdy je daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost poplatníka, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Dá se říci, že možnost získat daňové zvýhodnění motivuje rodiče k tomu, aby pracovali, protože jinak na daňové zvýhodnění nemají nárok. Podmínkou pro vyplacení daňového bonusu je však dosažení příjmů alespoň ve výši poloviny minimální mzdy (při ročním zúčtování šestinásobku minimální mzdy).

Výše položek daňového zvýhodnění

Daňové zvýhodnění
na jedno dítě 
Roční částka
13 404 Kč 
Měsíční částka
1 117 Kč 
Dítě je držitelem
průkazky ZTP/P
(dvojnásobek slevy) 
Roční částka
26 808 Kč 
Měsíční částka
2 234 Kč 
Maximální výše
daňového bonusu 
Roční částka
60 300 Kč 
Měsíční částka
5 025 Kč 

Prokazování nároku na daňové zvýhodnění

     Nárok na daňové zvýhodnění je nutné prokázat následujícími doklady:

  • dokladem o totožnosti dítěte (rodný list, občanský průkaz),

  • průkazem ZTP/P,

  • potvrzením od zaměstnavatele manželky (manžela), že nárok na daňové zvýhodnění není uplatňován současně druhým z manželů,

  • potvrzením (rozhodnutím) o svěření dítěte do výchovy,

  • u zletilých dětí potvrzením školy (tuzemské i zahraniční) o studiu,

  • potvrzením (rozhodnutím) o tom, že studium střední nebo vysoké školy v zahraničí je postaveno na roveň studia v ČR,

  • potvrzením místně příslušného správce daně o tom, že zletilé dítě do 26 let, které nepobírá invalidní důchod a nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání ani vykonávat výdělečnou činnost z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

     Jednotlivá potvrzení je nutné aktualizovat, např. potvrzení o studiu dítěte je nutno předložit za každý školní rok.

Příklad č. 1 - Rodiče bez příjmů

Manželé Novákovi, kteří mají dvě děti, jsou nezaměstnaní. Nedosahují tedy zdanitelné příjmy a z toho důvodu nemohou uplatnit daňové zvýhodnění. Tato situace je pro ně nevýhodná, protože pokud by měl alespoň jeden z manželů třeba i nižší příjmy, mohl mu vzniknout nárok na daňový bonus. Podmínkou však je, aby poplatník v kalendářním měsíci dosáhl příjmy odpovídající alespoň polovině minimální mzdy (tj. 4 000 Kč).

Příklad č. 2 - Měsíční daňový bonus

Paní Holá vychovávala dvě děti. Vzhledem k tomu, že v roce 2013 byla na péči o děti sama, vykonávala práci na zkrácený úvazek. Paní Holá po uplatnění daňového zvýhodnění nezaplatila žádnou daň a navíc jí vznikl nárok na daňový bonus.

Výpočet slevy na dani a daňového
bonusu za březen 2013
 
 
Hrubá mzda 11 000 
Superhrubá mzda - zaokrouhleno 14 800 
Daň 15 % 2 220 
Sleva na poplatníka 2 070 
Daň po slevě 150 
Daňové zvýhodnění na dvě děti
- z toho sleva
- z toho daňový bonus 
2 234
50
2 084 

Příklad č. 3 - Uplatnění daňového zvýhodnění u osob s nízkými příjmy

Paní Surá pracovala v roce 2013 od ledna do února, její hrubý příjem za leden činil 16 000 Kč a za únor 17 000 Kč, ve společné domácnosti vyživuje tři nezletilé děti. Od března 2013 do konce roku již paní Surá z důvodu dlouhodobé nemoci nebude mít žádné zdanitelné příjmy.

 Leden Únor 
Hrubá mzda 16 000 17 000 
Superhrubá mzda
- zaokrouhleno 

21 500 

22 800 
Daň 15 % 3 225 3 420 
Sleva na poplatníka 2 070 2 070 
Daň po slevě 1 155 1 350 
Daňové zvýhodnění
- z toho sleva
- z toho daňový bonus 
3 351
1 155
2 196 
3 351
1 350
2 001 

Při ročním zúčtování zaměstnavatel zjistí, že příjmy paní Suré nedosáhly požadovaného šestinásobku minimální mzdy a z toho důvodu nemá nárok na roční daňový bonus. Na bonusy vyplacené za leden a únor však paní Surá s ohledem na ust. § 35d odst. 6 ZDP neztratila nárok.

Uplatnění daňového zvýhodnění v případě podnikajících fyzických osob

     Od roku 2013 nemají na daňové zvýhodnění nárok OSVČ, které uplatní výdaje paušálem. To znamená, že podnikatelé mohou uplatnit daňové zvýhodnění pouze v případech, kdy uplatní výdaje ve skutečně prokázané výši. Tento nový postup pro OSVČ většinou není výhodný, protože skutečné výdaje nemusí dosahovat výše výdajů, které jsou schopni prokázat. Dalším problémem je skutečnost, že při uplatnění skutečných výdajů musí být vedena daňová evidence (případně i účetnictví). Mnozí podnikatelé nejsou schopni příslušnou evidenci sami vést, a proto musí zaplatit kvalifikované účetní, aby za něj potřebné písemnosti zpracovala. Podnikatelé si tedy musí zkalkulovat, zda je pro ně výhodnější uplatnit paušální výdaje a neuplatnit daňové zvýhodnění, nebo daňové zvýhodnění uplatnit a vést daňovou evidenci, ve které budou evidovat skutečné výdaje.

     Pokud děti vyživují ve společné domácnosti oba manželé, kdy jeden z nich je zaměstnán a druhý při podnikání uplatňuje paušální výdaje, je výhodnější, když uplatňuje daňové zvýhodnění ten z manželů, který je zaměstnán.

Příklad č. 4 - Výdaje paušálem

Manželé Kovářovi vyživovali ve společné domácnosti tři děti. Paní Kovářová byla zaměstnána ve státní správě a pan Kovář psal příspěvky do odborných časopisů. Do konce roku 2012 pan Kovář ze zdanitelných příjmů uplatňoval výdaje paušálem (40 %) a v daňovém přiznání nárokoval daňové zvýhodnění na tři děti. Od roku 2013 začala daňové zvýhodnění uplatňovat paní Kovářová u svého zaměstnavatele, protože skutečné výdaje pana Kováře zdaleka nedosahovaly 40 % ze zdanitelných příjmů.

Příklad č. 5 - Výdaje paušálem

Paní Horáková podnikala v oboru kadeřnictví a do konce roku 2012 uplatňovala paušální výdaje ve výši 60 %. V domácnosti spolu s plně invalidním manželem vyživovali dvě děti. Paní Horáková se rozhodla, že v roce 2013 bude evidovat své skutečné výdaje a na konci roku podle jejich výše posoudí, zda se jí vyplatí uplatnit skutečné výdaje a daňové zvýhodnění na dvě své děti, nebo výdaje paušálem bez daňového zvýhodnění. Manžel paní Horákové nedosáhl žádných zdanitelných příjmů, ze kterých by mohl daňové zvýhodnění uplatnit.

SLEVA NA MANŽELKU (MANŽELA)

     Další daňovou výhodou, kterou lze uplatnit, je sleva ve výši 24 840 Kč na druhého z manželů s nízkými příjmy. V povědomí veřejnosti stále přetrvává názor, že lze uplatnit slevu na „vyživovanou manželku“, ale tuto slevu může uplatnit i manželka na svého manžela, pokud jeho příjmy nepřesáhnou

Nahrávám...
Nahrávám...